Nowy standard WT 2021 już od przyszłego roku. Jesteś przygotowany?

Tyle się mówi o ochronie środowiska, że coraz większe wymagania związane z jakością budowanych domów są pewne. Nowe domy podlegają coraz ostrzejszym przepisom termicznym, które redukują ich wpływ na środowisko. Jakie są obecne normy i co zmieni się od 2021 roku? Czytaj dalej.

Standard WT 2021

Standard WT 2021 określa pewną liczbę wymagań stawianym nowym budynkom. Ma on na celu ograniczenie zużycia energii do 70 kWh/m2 rocznie. Ostatnie normy pochodzą z 2017 roku i wynoszą 95 kWh/m2 rocznie. Tak to ile budynek może zużywać maksymalnie energii jest regulowane w przepisach prawnych.

Oznacz to, że nowe domy będą musiały być izolowane materiałami o lepszych współczynnikach, albo zastosowaniem grubszej warstwy izolacji.

Jakie wartości przenikania ciepła obejmuje Standard WT 2021?

Współczynnik U przenikania ciepła mówi nam jakie właściwości będzie miała cała przegroda z użyciem materiałów o danych parametrach i grubościach. Czyli współczynnik może być taki sam dla grubszego materiału z wysoką λ (im niższa lambda tym lepiej) jak materiał cienki z małą λ. Wraz z wejściem w życie WT2021 zmienią się maksymalne współczynniki przenikania ciepła przedstawione w tabeli:

Rodzaj przegrody
Współczynnik U WT2017
Współczynnik U WT2021
Ściana zewnętrzna

0,23

0,20

Dachy, stropodachy

0,18

0,15

Okna połaciowe

1,3

1,1

Okna w ścianach i drzwi balkonowe

1,1

0,9

Drzwi zewnętrzne

1,5

1,3

Kogo dotyczą zmiany?

Zmiany dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku.

Każdy dom zaprojektowany według WT2017, który nie będzie ukończony do końca 2020 roku trzeba będzie dopasować do nowych zaostrzonych norm.

Wszystkie modernizowane budynki od 2021 roku będą podlegały tym standardom.

Plusy nowego standardu

Jeśli jesteś inwestorem może Ci się wydawać, że to sporo zwiększy koszty. Koszt ulepszenia domu do nowego standardu zamknie się w okolicach 5% wartości całej inwestycji. Ma to jednak swoje plusy:

-mniejsze zapotrzebowanie domu na energię zewnętrzną

-ochrona środowiska

-większy komfort życia w budynku

-niskie rachunki w przyszłości

Na co zwrócić uwagę jako inwestor?

-zapytaj projektanta czy Twój projekt spełnia normy WT2021

-zobacz jakie współczynniki przegród i okien proponują Ci firmy wykonawcze

-czy Twój projekt uwzględnia wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

-system grzewczy powinien mieć możliwość wykorzystania energii słonecznej

-eliminacja mostków termicznych

-odpowiednie usytuowanie domu względem kierunków świata

Wraz ze zmianą Standardu musisz zadbać o obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Największy wpływ na ten współczynnik będzie miało pozyskanie energii z odnawialnego źródła energii na pokrycie części zapotrzebowania energetycznego domu. Nowe rozwiązania technologiczne takie jak system rekuperacji, który pozwala odzyskać do 90% energii. Zadbaj o odpowiednio zaizolowane przegrody takie jak dach, ściany i fundamenty.

PAMIĘTAJ, ŻE PROSTE BRYŁY BUDYNKU TO MNIEJSZE KOSZTY BUDOWY I OGRANICZENIE MOSTKÓW TERMICZNYCH W BUDYNKU.

Wymogi z biegiem lat będą rosły, dlatego warto już teraz zadbać o poprawność wykonania budynku. Teraz odpowiednio zbudowany dom będzie nadal konkurencyjny na rynku jeśli kiedyś podejmiesz decyzję o sprzedaży.

Jakie materiały użyć do budowy?

Do wybudowania domu w standardzie energooszczędnym idealnie sprawdzą się materiały Steico oraz lite drewno. Dom wybudowany w technologii szkieletowej idealnie wpisuje się w energooszczędność. Udział izolacji w domu szkieletowym znacznie przewyższa udział materiałów konstrukcyjnych dzięki czemu uzyskanie niskich współczynników przegród jest bardzo proste.


Paweł Nowicki

Nowy strop hali o powierzchni 180m2 wykonany w 13 dni z belek dwuteowych

Czy dom drewniany skrzypi?

Nowy standard WT 2021 już od przyszłego roku. Jesteś przygotowany?