Dom szkieletowy w stylu skandynawskim
Dom szkieletowy budowa -opis realizacji w stylu skandynawskim

W tym artykule pokażę Ci jak przebiegała budowa domu szkieletowego w stylu skandynawskim. Dom szkieletowy, którego budowa miała swoje wyzwania. Pokażę Ci dużo zdjęć i sposobów na trudne sytuacje, żebyś mógł je przewidzieć podczas Twojej budowy.

Dom szkieletowy w stylu skandynawskim

Dom szkieletowy budowa w punktach:

Krótkie wprowadzenie do zrealizowanego projektu:


-posadowiony na płycie fundamentowej

-ogrzewanie elektryczne

-system budowy Steico i Mi-tek

-wentylowana elewacja drewniana

-rekuperacja

-65m2 powierzchni użytkowej

-test szczelności i kamera termowizyjna

-2 tarasy

-styl skandynawski

-wykończenia wnętrz w stylu mieszanym drewno/gips

-budowa trwała 5 miesięcy


To coś co Cię interesuje?

Przejdźmy zatem dalej.

Dom szkieletowy budowa na płycie fundamentowej

Dom powstał na płycie fundamentowej z kilku powodów, jednym z nich był szybki postęp prac. Płyta powstała w kilka dni. Firma wykonawcza usunęła nadmiar ziemi, nawiozła odpowiedni grunt i zabezpieczyła całość przed osiadaniem.

W płycie fundamentowej zostały od razu zamontowane kable grzejne, w wyniku czego, nie musieliśmy wprowadzać wilgoci technologicznej powstającej przy wylewkach przy tradycyjnych fundamentach.

Ten typ instalacji to świetne rozwiązanie dla małych domów o dużej izolacyjności. Jeśli w przyszłości zestawimy to z fotowoltaiką to otrzymujemy nisko kosztowy dom.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy gotowa, budowa rozpoczęta

Dom szkieletowy budowa konstrukcji, która powstaje z dnia na dzień..

Kiedy powstaje na płycie szkielet domu, czyli konstrukcja to serce rośnie. Każdego dnia widać wielkie postępy, które wywołują radość. Niestety nie ma tego przy każdym etapie, ponieważ pewne prace wymagają dokładności, trwają długo, a ich efektów nie widać.

Dom został wybudowany w technologii Steico. Na miejsce budowy transportowaliśmy docięte na wymiar i ponumerowane materiały.

Docięte na wymiar belki dwuteowe

W ciągu kilku dni powstała konstrukcja

Jednym z zadań naszego inwestora było przygotowanie Kaszubskiej wiechy. Mimo, że nie znał tej tradycji spisał się znakomicie 

Wiecha dom nconstruction

Od teraz priorytetem było zabezpieczenie domu przed deszczem, żeby później nie tracić czasu na osuszanie konstrukcji.

Zabezpieczona budowa domu szkieletowego z zewnątrz

Kiedy zabezpieczyliśmy dom płytami otwartymi dyfuzyjnie, ułożyliśmy pokrycie dachowe i zamontowaliśmy okna to budowa była już bezpieczna.

Od teraz mogliśmy kontynuować prace wewnątrz lub na zewnątrz zależnie od pogody.

Dlaczego dom na zewnątrz otrzymał płyty Steico, a nie powszechne OSB? Z prostego względu ich właściwości na przepuszczanie pary wodnej. Budynek budowaliśmy na dziesiątki lat i musieliśmy zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji.

Malowanie elewacji agregatem malarskim

Panele elewacyjne na pióro wpust założone na zewnątrz zostały zabezpieczone preparatami Remmers. Kolor czerwień skandynawska. Co ciekawe, kolor ten w zależności od światła przyjmuje różne odcienie. W efekcie tak odważny wybór koloru domu powoduje zatrzymywanie się przejezdnych i podziwianie „skandynawiaka”.

Mieliśmy kiedyś przypadek, że przejezdny przyszedł zapytać o nazwę koloru, ponieważ swój dom chciał pomalować tak samo.

Domy nconstruction

Efekt końcowy połączenia czerwieni skandynawskiej z białymi obróbkami

Od tego momentu budynek był gotowy z zewnątrz, przejdźmy zatem do środka.

Dom szkieletowy etap wykańczania wnętrz

Na początku wewnątrz domu był tylko strop, komin i duża przestrzeń, w której musieliśmy stworzyć idealny rozkład dla życia rodziny.

Pierwszym zadaniem było zaizolowanie domu. Do izolacji użyliśmy wełny drzewnej, która z całą pewnością ma dużo lepsze parametry pojemności cieplnej niż popularna wełna mineralna.

Cały proces izolacji wykonała zewnętrzna firma ENEROO, która specjalizuje się w tej dziedzinie.

Izolacja całości ścian zewnętrznych i dachu trwała dwa dni, z uwzględnieniem tego, że szerokości ścian i dachu były ponad przeciętne. Pojawiło się także kilka miejsc, które izolacji wymagały z zewnątrz, gdzie uzależnieni byliśmy od pogody i opadów, które tego dnia nam towarzyszyły.

Etapami ten proces wyglądał w ten sposób:

Przywiezienie materiału izolacyjnego na dzień przed realizacją.

Izolacja Steico dom szkieletowy

Wykonanie otworów w każdej przegrodzie domu.

Izolacja dom szkieletowy steico

Odpowiednie zadmuchanie pustych przestrzeni.

Odpowiednie zadmuchanie pustych przestrzeni
Rekuperacja dom szkieletowy

Tak wyglądało przejście przez zaizolowaną ścianę dla rury od rekuperacji. Jak widać materiał został odpowiednio zagęszczony i nie posiadał pustych miejsc.

Po całym procesie izolacji dom przeszedł test kamery termowizyjnej, żeby upewnić się, że żadna przegroda nie została pominięta, a dodatkowo żeby sprawdzić jakość szczelności powietrznej budynku.

Mamy teraz etap kiedy dom jest zaizolowany, ale w środku panuje wieka pustka. No to działamy.

Wnętrze dom szkieletowy

W skład prac wewnętrznych wchodziło:

-budowa ścianek działowych

-instalacje elektryczne

-instalacje wodno kanalizacyjne

-montaż anemostatów

-izolacje ścian działowych, ścianki instalacyjnej i stropu

-montaż płyt gk i boazeri

-szpachlowanie i gruntowanie płyt gk

-montaż wzmocnień pod ciężkie elementyo

-bróbki okien

Budowa ścianek wewnętrznych przy użyciu lasera.

Instalacje elektryczne

Kuchnia wraz z wzmocnieniami pod szafki wiszące.

Kuchnia dom szkieletowy
Montaż płyt gipsowych nconstruction

Kuchnia wraz z wzmocnieniami pod szafki wiszące.

Po wykonaniu instalacji tak prezentował się widok z salonu na parterze.

Na sufity użyliśmy płyt rigips 4 pro, czyli fazowanych czterostronnie, żeby uzyskać lepsze płaszczyzny.

Łączenia płyt to papier firmy Semin. Zaprawa Rigips Premium Light.

Szlifowanie płyt.

Gruntowanie odpylonych ścian przed podkładowaniem ścian.

Kolejnym etapem było wykończenie wnętrza boazerią i obróbki okien w stylu skandynawskim.

Wyzwania w realizacji domu. Tak, nie zawsze wszystko jest super proste..

Rozkład pomieszczeń

Podczas każdej realizacji pojawiają się trudne decyzje, rzeczy do ustalenia i sprawy, w których wybierając jedną rzecz rezygnujemy z drugiej.

Jedną z takich rzeczy było dokładne ustalenie z inwestorami położenia ścianek działowych. Dom w takich gabarytach musiał być zaplanowany co do 1cm. Wykonanie ścianek działowych wedle projektu spowodowałoby np. potrzebę zamówienia kuchni na wymiar, ponieważ standardowe wymiary by się nie mieściły.

Bardzo pomocną kwestią była tutaj współpraca inwestorów na etapie planowania. Wykonali bardzo dobrą robotę planując każde pomieszczenie i wraz z wymiarami mebli i ich ustawieniem.

Do wykonania takiego projektu domu wraz z wymiarami i odzwierciedleniem skali można wykonać w darmowym programie https://pl.kazaplan.com/?_locale=pl

Wraz z dokładnym rozplanowaniem pomieszczeń pod zakupione i posiadane osprzęty inwestorów nanieśliśmy wszelkie ściany wewnętrzne.

Mogliśmy przestawiać ściany, ponieważ nie były one ścianami nośnymi.

Wentylacja mechaniczna

Dla bardzo szczelnych budynków nie ma innego rodzaju wentylacji. W pierwotnym projekcie znalazła się wentylacja grawitacjna, którą musieliśmy zastąpić wentylacją mechaniczną.

W wyniku zmiany decyzji sposobu wentylacji wyzwaniem okazało się umiejscowienie rekuperatora w taki sposób, żeby wszystkie przewody bezkolizyjnie przeprowadzić do pomieszczenia z rekuperatorem.

Umiejscowienie samego rekuperatora, też wymagało przemyślenia, ponieważ czerpnia i wyrzutnia ma spore średnice, a musiały wychodzić na zewnątrz w taki sposób, żeby nie osłabiać belek stropowych.

Oczywiście wszystko udało się rozwiązać, a jedynym minusem tej sytuacji został sufit w pomieszczeniu technicznym, który musieliśmy zaniżyć o 3cm względem reszty domu. Była to różnica nie zauważalna.

Dojazd na miejsce budowy

Działka i jej otoczenie sprawia, że każdego dnia rano można by podziwiać widoki i zachwycać się naturą. Niestety miało to też swój urok względem budowy domu szkieletowego.

Dojazd do domu był na tyle stromy, że nie dało się tam dojechać sprzętem ciężkim, a wyjazd z działki po kończonym dniu pracy wiązał się z mieleniem opon.

Wiele materiałów nosiliśmy ręcznie i na pewno wydłużyło to czas realizacji względem jednego dużego transportu, który dostarcza materiały z rozładunkiem przy samej płycie.

Brak prądu na działce

Na działce nie było prądu i razem z inwestorem musieliśmy się z tym zmierzyć. Razem z inwestorem wybraliśmy potrzebną moc agregatu, żeby kilka narzędzi mogło działać bez utraty mocy. Inwestor znalazł i zakupił agregat, który każdego dnia do końca budowy nam towarzyszył.

Minusem tego rozwiązania nad stałym zasilaniem było codzienne zabezpieczanie agregatu przed kradzieżą i dla inwestora na pewno koszt paliwa i jego dowożenie, żeby prace mogły trwać bez przerw.

Mimo wszystko jak się nie ma co się lubi to trzeba znaleźć sposób. Dzięki temu rozwiązaniu dom powstał jeszcze przed przyłączem prądu, a instalacja w domu została przystosowana pod podłączenie agregatu, który w razie awarii elektrowni będzie zasilał urządzenia w domu.

Budować energooszczędnie czy ładnie?

To rzecz, nad którą każdy sam musi się zastanowić, ponieważ przy budowie zawsze ma się pewien budżet i nie każdego stać, żeby wykonać wielki pałac ze złotymi ozdobami. W domu szkieletowym jest masa elementów, które nadają mu zewnętrznego i wewnętrznego wyglądu.

W tym wypadku razem z inwestorami postawiliśmy na wysokie parametry energooszczędności i trwałą konstrukcję. Dom wybudowaliśmy dla rosnącego młodego pokolenia, który nawet po upływie czasu będzie posiadać bardzo dobre parametry energetyczne.

Elementy ozdobne wewnętrzne i zewnętrzne zawsze można zmienić wedle gustu, ale konstrukcja zostaje do końca.

W domu uzyskaliśmy parametry dla dachu i ścian na poziomie ok. U = 0,14- 0,13 W/m2*K. Takie parametry w powiązaniu z odpowiednią izolacją zapewniają bardzo szybkie nagrzewanie budynku.

Dom szkieletowy budowa, która zyskuje w czasie

Zastanawiasz się dlaczego?

Test szczelności w połączeniu z kamerą termowizyjną prześwietlił budynek na wylot.

Jaki był tego efekt? Łączna wielkość wszelkich otworów w domu to otwór 7cm x 7cm.

Dużym wyzwaniem przy szczelności stały się jętki wizualne i ich szczelne przejście przez paroizolację oraz duża ilość przejść przez ścianę zewnętrzną w postaci gniazd, kranu i rekuperacji i oświetlenia.

Im mniej sytuacji, gdzie trzeba szczelnie wykonywać przejście przez paroizolację tym lepszy większe prawdopodobieństwo uzyskania dobrego wyniku.

Wynik dla domu o parametrach pasywnych

Po pomiarze szczelności uzyskaliśmy wynik 0,58, gdzie dla domu o parametrach pasywnych ten wynik jest mniejszy niż 0,6.

Test kamery termowizyjnej pozwolił nam wykryć jedną nieszczelność po wkręconym i wykręconym wkręcie. Mały otwór, który od razu był widać na odczycie został naprawiony.

Dom szkieletowy test szczelności budynku
Zdjęcie z kamery termowizyjnej

Takie zabiegi dają duży wzrost wartości domu, przez to, że przyszły nabywca w razie sprzedaży posiada pełne wyniki energetyczne i dokładnie wie co kupuje.

Podsumowując, dom o wielkim sercu i ogromnemu zaangażowaniu Pani Agnieszki i Pana Radka. Moglibyśmy tutaj wrzucać jeszcze masę zdjęć i opisu do każdego zdjęcia, ale istnieje duże zagrożenie, że mało kto dotrwałby do końca.

Budowa jest zakończona, efekt końcowy jest cudowny i na pewno nigdzie w okolicy nie do zobaczenia. Dom pełen klasy i co najważniejsze wedle wizji inwestorów.

Białe drzwi dom skandynawski
Deska drewniana czerwona

Dziękujemy za poświęcony czas.

Nconstruction


Paweł Nowicki

16 opinii inwestorów dlaczego wybrać dom parterowy

Nowy strop hali o powierzchni 180m2 wykonany w 13 dni z belek dwuteowych

Czy dom drewniany skrzypi?